Team building

Team building to nic innego, jak świadome budowanie zespołu, a raczej panującej w nim atmosfery. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że współpracujący ze sobą pracownicy są gwarancją sukcesu. Zgrany zespół jest w stanie wydobyć z siebie olbrzymi potencjał i przełożyć to m.in. na zwiększone wyniki sprzedażowe lub podwyższoną efektywność pracy.

Team building – jak się za to zabrać? Popularne metody

Prace związane z team buildingiem warto rozpocząć od zorganizowania krótkiego szkolenia z zakresu skutecznej komunikacji zespołowej. Dzięki niemu pracownicy nauczą się ze sobą porozumiewać i wspólnie rozwiązywać problemy. Przydadzą się też rozmaite warsztaty i kursy, tak aby zespół miał świadomość swojego potencjału i cały czas rozwijał własne umiejętności. Popularne metody team buildingu to:

  • organizowanie wyjazdów integracyjnych, pikników i spotkań firmowych,
  • organizacja gier oraz zabaw zespołowych,
  • łączenie ze sobą eventów w formie realnej oraz zdalnej,
  • zbudowanie odpowiedniego systemu motywacyjnego (np. w kontekście finansowym lub wyjazdowym).

Najlepiej jeśli za wdrażanie takich metod będzie odpowiadać solidnie wyszkolony fachowiec. Warto poświęcić na jego poszukiwania nieco więcej czasu, ale za to zagwarantować sobie właściwą atmosferę w budowanym zespole.

Team building – jakie ma znaczenie? Jaka jest rola lidera?

Jak już zostało wspomniane team building ma niebagatelne znaczenie na poprawę atmosfery w pracy. Pracownicy nauczą się ze sobą współpracować i nie będzie pomiędzy nimi do „chorej” rywalizacji, która mogłaby nieść za sobą kilka nieudanych projektów.

Najważniejszą rolę w całym tym procesie odgrywa postać lidera, którego właściciele przedsiębiorstw muszą umiejętnie wytypować. Powinna to być osoba odznaczają się umiejętnością motywowania swoich współpracowników, ale też asertywnością. Lider musi umieć sprawiedliwie oceniać, a do tego doceniać osiągnięcia innych osób. W ten sposób zbuduje się silną załogę, która poradzi sobie z każdą przeszkodą.